Austrālijas aitu suns / Австралийская овчарка

Austrālijas aitu suns / Австралийская овчарка

Сообщение Admin » 18 июл 2013, 16:01

Austrālijas aitu suns (Australian Shepherd)

Изображение

IZCELSMES VALSTS: ASV

OFICIĀLĀ STANDARTA PUBLICĒŠANAS DATUMS: 26.03.2009.

PIELIETOJAMĪBA: Fermu un rančo aitu suns.

FCI KLASIFIKĀCIJA: FCI I Grupa, aitu un ganu suņi (izņemot Šveices ganu suņus), 1.sekcija – aitu suņi. Bez darba spēju pārbaudes.

ĪSS IESKATS VĒSTURĒ: Neskatoties uz to, ka ir vairākas teorijas par to, kā radies Austrālijas aitu suns, šķirne, kādu to pazīstam šodien, neapšaubāmi veidojusies Amerikas Savienotajās Valstīs. Austrālijas aitu suns savu nosaukumu ieguva pateicoties basku aitkopjiem, kuri 1800.gados ieceļoja no Austrālijas. Līdz ar Vesterna stila jāšanas uzplaukumu pēc Otrā Pasaules kara nepārtraukti auga arī Austrālijas aitu suņu popularitāte. Šķirne kļuva zināma plašai sabiedrībai pateicoties rodeo sacensībām, zirgu izstādēm, filmām un televīzijas šoviem. Viņu iedzimtā universalitāte un viegli apmācāmā personība padarīja suņus neaizstājamus amerikāņu fermās un rančo. Amerikāņu lopkopji turpināja attīstīt šķirni, saglabājot viņu universalitāti, smalko inteliģenci, spēcīgos ganīšanas instinktus un acīs krītošo izskatu, kas jau sākotnēji tika apbrīnots. Lai gan katram indivīdam ir unikāla krāsa un pazīmes, visi Austrālijas aitu suņi uzrāda nepārspējamu pieķeršanos savām ģimenēm. Viņu daudzās rakstura īpašības garantē Austrālijas aitu suņa nepārtraukto popularitāti.

KOPĒJAIS IESPAIDS: Austrālijas aitu suns ir harmoniski veidots, mazliet garāks par augstumu skaustā, vidēja lieluma un kaulu uzbūves, ar krāsojumu, kas piešķir suņiem daudzveidību un individualitāti. Viņš ir vērīgs un kustīgs, lokans un veikls, spēcīgs un muskuļots, tomēr nav smagnējs.

SVARĪGĀKĀS PROPORCIJAS: mērot no krūšu kaula līdz līdz sēžas pauguram un no skausta augšpuses līdz zemei, Austrālijas aitu suņa ķermenis ir mazliet garāks par augstumu. Spēcīgi veidots, ar mēreni spēcīgiem kauliem. Suņu uzbūve ir vīrišķīga, bet ne raupja. Kuces ir sievišķīgas, bet ne ar smalkiem kauliem.

UZVEDĪBA/TEMPERAMENTS: Austrālijas aitu suns ir inteliģents darba suns ar spēcīgiem ganīšanas un sargāšanas instinktiem. Viņš ir lojāls kompanjons, kuram piemīt izturība strādāt augu dienu. Neskatoties pat uz līdzsvarotu raksturu, viņš ir labdabīgs, reti - ķildīgs. Sākotnēji iepazīstoties, suns varētu būt mazliet atturīgs.

GALVA: Galva ir ar tīrām līnijām, spēcīga un sausa. Tās kopējais lielums ir proporcionāls ķermenim.

GALVASKAUSA DAĻA:

Galvaskauss: Augšpusē plakans un nedaudz izliekts. Tam varētu būt viegli izteikts pakauša paugurs. Garums un platums ir vienāds.

Pāreja: Mērena, labi izteikta.

SEJAS DAĻA:

Deguns: zilajiem marmorkrāsas un melnajiem suņiem ir melna deguna (un lūpu) pigmentācija. Rudas marmorkrāsas un rudajiem ir sarkanbrūna (brūna) deguna (un lūpu) pigmentācija. Marmorkrāsas suņiem ir pieļaujami mazi, rozā plankumi, tomēr tie nedrīkst pārsniegt 25% no deguna lieluma vecākiem par gadu suņiem, jo tas ir nopietns trūkums.

Purns: vienāda garuma vai nedaudz īsāks nekā galvaskausa aizmugurējā daļa. Skatoties no sāniem, galvaskausa augšējā līnija un purns veido paralēlas līnijas, kuras sadala mērena, labi izteika pāreja. Purns mazliet sašaurinās virzienā no pamatnes uz degungalu un gals ir noapaļots.

Žokļi/zobi: Pilns baltu, stingru zobu komplekts satiekas šķērveida sakodienā vai drīkst būt taisnais sakodiens.

Acis: brūnas, zilas, dzintarkrāsas vai jebkādas variācijas un kombinācijas, tai skaitā ar lāsumiem un marmorējumu. Mandeļveida, nedz izvelbtas, nedz iekritušas. Zilas marmorkrāsas un melnajiem suņiem acu plakstiem ir melna pigmentācija. Rudas marmorkrāsas un rudajiem suņiem ir sarkanbrūnas (brūnas) krāsas plakstiņu pigmentācija. Izteiksme: liecina par uzmanību un inteliģenci, modrību un ieinteresētību. Ciešajam skatienam jābūt dedzīgam, bet draudzīgam.

Ausis: trijstūrveida, mērena garuma un biezuma, augstu novietotas. Sasprindzinot uzmanību, tās nolocās uz priekšu un uz leju, vai arī ielokās uz sāniem kā rozete.

KAKLS: spēcīgs, mēreni garš, viegli izliekts pakauša daļā, labi iekļaujas plecos.

ĶERMENIS

Augšējā līnija: mugura taisna un stingra, taisna un spēcīga no skausta līdz sēžas pauguriem.

Krusti: mēreni nolaideni.

Krūtis: Nav platas, bet dziļas, zemākais punkts sniedzas līdz elkoņiem. Ribas: labi izliektas un garas, nedz mucveida, nedz plakanas. Apakšējā līnija un vēders : demonstrē mērenu kāpumu.

ASTE: taisna, dabiski gara vai īsa. Ja aste ir apgriezta (valstīs, kur tas nav aizliegts) vai dabīgi īsa, tā nepārsniedz 10 cm garumu.

EKSTREMITĀTES

PRIEKŠKĀJAS:

Pleci: lāpstiņas garas, plakanas, diezgan tuvu novietotas viena otrai un labi savērstas uz aizmuguri. Augšplecs, kam relatīvi jābūt tikpat garam kā lāpstiņai, atrodas apmēram taisnā leņķī pret lāpstiņu ar taisni novietotām, pret pamatu perpendikulārām priekškājām.

Kājas: taisnas un spēcīgas. Kauli spēcīgi, drīzāk ovāli nekā apaļi.

Pēdvidus: vidēji garš un ļoti viegli nolaidens. Priekškājām liekie pirksti drīkst būt nogriezti.

Priekšķepa: ovāla, kompakta, ar cieši sakļautiem, labi izliektiem pirkstiem. Spilventiņi biezi un atsperīgi.

PAKAĻKĀJAS:

Kopējais iespaids: pakaļkāju platums ir vienāds ar priekškāju platumu plecu apvidū. Iegurņa un augšstilba leņķis ir vienāds ar lāpstiņas un augšpleca leņķi, veidojot aptuveni taisnu leņķi. Celis: skaidri izteikts.

Lecamās locītavas: mēreni izteiktas.

Pēdvidus: īss, perpendikulārs pamatam un paralēls viens otram, ja skatās no aizmugures. Bez liekajiem pirkstiem aizmugurē.

Pakaļķepa: ovāla, kompakta, ar cieši sakļautiem, labi izliektiem pirkstiem. Spilventiņi biezi un atsperīgi.

GAITA: Austrālijas aitu sunim ir līdzena, brīva un viegla gaita. Viņš demosntrē lielu kustību veiklību ar sabalansētu, produktīvu soli. Priekškājas un pakaļkājas kustas taisni un paralēli, ar paralēli ķermeņa asij. Ātrumam palielinoties, kājas (priekšējās un pakaļējās) pietuvojas suņa smaguma centra līnijai, kamēr mugura paliek taisna un horizontāla. Austrālijas aitu sunim jābūt veiklam un jāspēj acumirklī mainīt virzienu vai gaitu.

VILNA

Apmatojums: vidējas struktūras, no taisna līdz viļņotam, izturīgs pret laika apstākļiem un vidēja garuma. Pavilnas daudzums mainās atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem. Apmatojums ir īss un gluds uz galvas, ausīm, priekškāju frontālās daļas un zem lecamajām locītavām. Priekškāju aizmugure un bikses ir mēreni apaugušas. Suņiem vairāk kā kucēm ir arī izteikta apkakle un krūteža.

Krāsa: zilas marmorkrāsas, melna, rudas marmorkrāsas, ruda – visas krāsas vai nu ar vai bez baltām iezīmēm un/ vai rudiem lāsumiem, nevienai krāsai nav dodama priekšroka. Baltās apkakles līnija nedrīkst pārsniegt skausta punktu uz ādas. Baltā krāsa ir pieņemama uz kakla (vai nu daļējas vai pilnas apkakles veidā), krūtīm, kājām, purna apakšdaļas, kā lāsums uz galvas un baltās krāsas pagarinājums no ķermeņa apakšdaļas līdz 4 collu (10cm) garumam, mērot uz augšu no horizontālas līnijas, kas iet cauri elkonim.

AUGSTUMS:

Augstums skaustā: vēlamais augstums suņiem ir 20 – 23 collas (51 – 58 cm), kuces 18 – 21 collas (46-53 cm), kvalitāte nav jāupurē par labu augumam.

TRŪKUMI: Ikviena atkāpe no iepriekšminētajiem punktiem uzskatāma par trūkumu, kura nozīmīgums ir tieši proporcionāls tā izteiktības pakāpei un ietekmei uz suņa veselību un labturību.

NOZĪMĪGI TRŪKUMI:

Stāvošas ausis un nokarenas ausis.
Netipisks apmatojums.
DISKVALIFICĒJOŠI TRŪKUMI:

Agresīvi vai pārāk bailīgi suņi
Ikviens suns, kurš uzrāda fiziskas vai psiholoģiskas anomālijas, ir diskvalificējams.
Pārkodiens. Nepilns sakodiens lielāks par 1/8 collām (aptuveni 3 mm). Kontakta zaudējums starp zobiem, kuru rada īsi griezēji, nav jāvērtē kā pārkodiens pie citādi pareiza sakodiena. Salūzuši vai trūkstoši zobi traumu rezultātā nav jāvērtē kā trūkums.
Baltas krāsas plankumi uz ķermeņa visu krāsu suņiem, kas nozīmē baltās krāsas klātbūtni starp skaustu un asti, un sānos no elkoņiem līdz pakaļkāju aizmugurei.
NB:

Suņiem jābūt diviem skaidri redzamiem, normāli attīstītiem sēkliniekiem kuri pilnībā atrodas sēklinieka maisiņā.
Vaislai izmantojami tikai funkcionāli un klīniski veseli suņi, tipiski šķirnes pārstāvji.
По вопросам о размещении объявления о продаже щенков,вашей собаки на сайт в раздел "Наши Чемпионы",а также размещение ваших фотографий на фотоконкурсы - вы можете написать на admin@favoritinfo.lv
Аватара пользователя
Admin
Site Admin
 
Сообщения: 1162
Зарегистрирован: 29 июн 2013, 10:13

Re: Austrālijas aitu suns / Австралийская овчарка

Сообщение Admin » 27 апр 2021, 15:26

05.06.2009 /EN
FCI-Standard N° 342
AUSTRALIAN SHEPHERD


ORIGIN: U.S.A.
DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID
STANDARD: 26.03.2009.
UTILIZATION: Farm and ranch shepherd dog.
CLASSIFICATION F.C.I.: Group 1 Sheepdogs and Cattle dogs
(except Swiss Cattle dogs)
Section 1 Sheepdogs
Without working trial.
BRIEF HISTORICAL SUMMARY: While there are many
theories as to the origin of the Australian Shepherd, the breed as we
know it today developed exclusively in the United States. The
Australian Shepherd was given its name because of the association
with Basque Sheepherders who came to the United States from
Australia in the 1800’s.
The Australian Shepherd’s popularity rose steadily with the boom of
western horseback riding after World War II, which became known
to the general public via rodeos, horse shows, movies, and television
shows. Their inherent versatile and trainable personality made them
assets to American farms and ranches. The American stockman
continued the development of the breed, maintaining its versatility,
keen intelligence, strong herding instincts, and eye-catching
appearance that originally won their admiration.
Although each individual is unique in colour and markings, all
Australian Shepherds show an unsurpassed devotion to their
families. Their many attributes have guaranteed the Australian
Shepherd’s continued popularity.
GENERAL APPEARANCE: The Australian Shepherd is well
balanced, slightly longer than tall, of medium size and bone, with
colouring that offers variety and individuality.
He is attentive and animated, lithe and agile, solid and muscular
without cloddiness. He has a coat of moderate length and coarseness.
He has a docked or natural tail.
IMPORTANT PROPORTIONS: Measuring from the breastbone
to rear of thigh and from top of the withers to the ground the
Australian Shepherd is slightly longer than tall.
Solidly built with moderate bone. Structure in the male reflects
masculinity without coarseness. Bitches appear feminine without
being slight of bone.
BEHAVIOUR/TEMPERAMENT: The Australian Shepherd is an
intelligent working dog of strong herding and guarding instincts. He
is a loyal companion and has the stamina to work all day. With an
even disposition, he is good natured, seldom quarrelsome. He may be
somewhat reserved in initial meetings.
HEAD: The head is clean cut, strong and dry. Overall size should be
in proportion to the body.
CRANIAL REGION:
Skull: Top flat to slightly domed. It may show a slight occipital
protuberance. Length and width are equal.
Stop: Moderate, well-defined.
FACIAL REGION:
Nose: Blue merles and blacks have black pigmentation on the nose
(and lips). Red merles and reds have liver (brown) pigmentation on
the nose (and lips). On the merles it is permissible to have small pink
spots; however, they should not exceed 25 % of the nose on dogs
over one year of age, which is a serious fault.
Muzzle: Equal in length or slightly shorter than the back skull.
Viewed from the side the topline of the back skull and muzzle form
parallel planes, divided by a moderate, well-defined stop. The
muzzle tapers little from base to nose and is rounded at the tip.
Jaws/Teeth: A full complement of strong white teeth should meet in
a scissors bite or may meet in a pincer bite.
EYES: Brown, blue, amber or any variation or combination thereof,
including flecks and marbling. Almond shaped, not protruding nor
sunken. The blue merles and blacks have black pigmentation on eye
rims. The red merles and reds have liver (brown) pigmentation on
eye rims. Expression: Showing attentiveness and intelligence, alert
and eager. Gaze should be keen but friendly.
EARS: Triangular, of moderate size and leather, set high on the
head. At full attention they break forward and over, or to the side as a
rose ear.
NECK: Strong, of moderate length, slightly arched at the crest,
fitting well into the shoulders.
BODY:
Top line: Back straight and strong, level and firm from withers to hip
joints.
Croup: Moderately sloping.
Chest: Not broad, but deep with the lowest point reaching the elbow.
Ribs: Well sprung and long, neither barrel chested nor slab-sided.
Underline and belly: Shows a moderate tuck-up.
TAIL: Straight, naturally long or naturally short. When docked (in
countries where this practice is not forbidden), or naturally short, not
to exceed 10 cm.
LIMBS
FOREQUARTERS:
Shoulder: Shoulder-blades long, flat, fairly close set at the withers
and well laid back. The upper arm, which should be relatively the
same length as the shoulder-blade, attaches at an approximate right
angle to the shoulder line with forelegs dropping straight,
perpendicular to the ground.
Legs: Straight and strong. Bone strong, oval rather than round.
Metacarpus (Pastern): Medium length and very slightly sloping.
Front dewclaws may be removed.
Forefeet: Oval, compact, with close-knit, well-arched toes. Pads
thick and resilient.
HINDQUARTERS:
General appearance: The width of the hindquarters is equal to the
width of the forequarters at the shoulders.
The angulation of the pelvis and upper thigh corresponds to the
angulation of the shoulder-blade and upper arm, forming an
approximate right angle
Stifle: Clearly defined.
Hock joints: Moderately bent.
Hocks: Short, perpendicular to the ground and parallel to each other
when viewed from the rear. No rear dewclaws.
Hind feet: Oval, compact with close-knit, well-arched toes. Pads
thick and resilient.
GAIT: The Australian Shepherd has a smooth, free and easy gait. He
exhibits great agility of movement with a well-balanced, ground
covering stride. Fore-and hind legs move straight and parallel with
the centre line of the body. As speed increases, the feet (front and
rear) converge toward the centre line of gravity of the dog while the
back remains firm and level. The Australian Shepherd must be agile
and able to change direction or alter gait instantly.
COAT:
Hair: Of medium texture, straight to wavy, weather resistant and of
medium length. The undercoat varies in quantity with variations in
climate. Hair is short and smooth on the head, ears, front of forelegs
and below the hocks. Backs of forelegs and breeches are moderately
feathered. There is a moderate mane and frill, more pronounced in
dogs than in bitches.
Colour: Blue merle, black, red merle, red – all with or without white
markings and/or tan markings, with no order of preference.
The hairline of a white collar does not exceed the point of the withers
at the skin.
White is acceptable on the neck (either in part or as a full collar),
chest, legs, muzzle underparts, blaze on head and white extension
from underpart up to four inches (10 cm), measuring from a
horizontal line at the elbow.
White on the head should not predominate, and the eyes must be
fully surrounded by colour and pigment. Merles characteristically
become darker with increasing age.
SIZE:
Height at the withers: The preferred height for males is 20-23 inches
(51-58 cm), females 18-21 inches (46-53 cm). Quality is not to be
sacrificed in favour of size.
FAULTS: Any departure from the foregoing points should be
considered a fault and the seriousness with which the fault should be
regarded should be in exact proportion to its degree and its effect
upon the health and welfare of the dog.
SEVERE FAULTS:
• Prick ears and hanging ears.
• Non-typical coats.
DISQUALIFYING FAULTS:
• Aggressive or overly shy
• Any dog clearly showing physical of behavioural
abnormalities.
• Undershot. Overshot by more than 1/8 inch. Loss of
contact caused by short center incisors in an otherwise
correct bite shall not be judged undershot. Teeth broken
or missing by accident shall not be penalized.
• White body splashes in all colours, which means white on
body between withers and tail, on sides between elbows and
back of hindquarters.
N.B:
• Male animals should have two apparently normal testicles
fully descended into the scrotum.
• Only functionally and clinically healthy dogs, with breed
typical conformation, should be used for breeding.
The latest amendments are in bold characters.

Изображение
По вопросам о размещении объявления о продаже щенков,вашей собаки на сайт в раздел "Наши Чемпионы",а также размещение ваших фотографий на фотоконкурсы - вы можете написать на admin@favoritinfo.lv
Аватара пользователя
Admin
Site Admin
 
Сообщения: 1162
Зарегистрирован: 29 июн 2013, 10:13


Вернуться в Группа овчарок | Aitu suņi grupa

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0